Головна » Статті » Управління юстиції

До відома громадських організацій

У демократичному суспільстві має відбуватися повноцінне партнерство держави та недержавного сектора, створюючи сприятливі умови для розкриття громадського потенціалу й спрямування соціальної активності.

Разом з тим, на сьогодні правові та організаційні основи реалізації права на свободу об'єднання регулюються Законом України "Про об'єднання громадян", який визнається застарілим та таким, що не забезпечує дотримання європейських стандартів у сфері правового регулювання діяльності громадських організацій.

Сучасне законодавство зберігає ряд серйозних проблем, серед яких такі, як ускладнена процедура державної реєстрації громадських організацій та здійснення її за територіальним принципом, здійснення державного контролю за статутною діяльністю громадських організацій тощо.

3 квітня 2008 року за результатами розгляду справи № 40269/02 "Корецький та інші проти України" Європейський суд визнав державу Україна винною у справі про відмову управління юстиції в м. Києві зареєструвати організацію "Громадянський Комітет за збереження дикої (корінної) природи Березняків" (м. Київ) та такою, що порушила право, зафіксоване у статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. (право на вільне об'єднання громадян). Зокрема, суд визначив, що Закон України "Про об'єднання громадян" є дуже нечітким і не прогнозованим щодо його виконання та залишає занадто багато можливостей для органу влади на власний розсуд приймати рішення реєструвати чи не реєструвати громадську організацію.

Міністерством юстиції розроблено законопроект Закону України "Про громадські організації" на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 6 травня 2005 року № 324 (пункт 80 Плану), розпоряджень Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2005 року № 117 (абзац другий пункту 10 Заходів), від 27 квітня 2006 року № 243 (абзац другий пункту 10 Заходів), від 26 квітня 2007 року № 238 (абзац другий пункту 10 Заходів) та від 26 квітня 2007 року № 239 (пункт 12 орієнтовного плану), а також низки листів Кабінету Міністрів України.

Основною метою законопроекту є визначення правових та організаційних основ реалізації права на свободу об'єднання, створення сприятливих умов для утворення і діяльності громадських організацій та розвитку громадянського суспільства в цілому. Цей законопроект розроблений на основі положень статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. та відповідно до статті 36 Конституції України.

Прийняття Закону України "Про громадські організації" надасть можливість створити сучасну нормативну базу для забезпечення реалізації права особи на свободу об'єднання у громадські організації.

Також у законопроекті враховано досвід законодавчого забезпечення функціонування неурядових організацій у провідних європейських країнах, в тому числі положення Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи державам - членам стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі, прийнятих Комітетом Міністрів 10 жовтня 2007 року.

Новелою законопроекту є підхід до діяльності громадських організацій без обмежень за територіальною ознакою (тобто без поділу громадських організацій на місцеві, всеукраїнські та міжнародні у розумінні чинного Закону України), що дасть можливість громадським організаціям вільно здійснювати свою діяльність на всій території України без перереєстрації.

У зв'язку з цим передбачена нова концепція легалізації громадських організацій, а саме Міністерством юстиції та його територіальними органами. Легалізація громадських організацій здійснюватиметься шляхом: письмового повідомлення про заснування; реєстрації як юридичної особи; акредитації філії або представництва іноземної неурядової організації.

Крім того, згідно з законопроектом громадська організація, зареєстрована у порядку, передбаченому цим законопроектом, може отримати статус "всеукраїнська" або відмовитись від нього за спрощеною процедурою.

З метою забезпечення державних органів, громадян та юридичних осіб достовірною інформацією про громадські організації, легалізовані в Україні, Міністерство юстиції веде Обліковий реєстр громадських організацій. Інформація Облікового реєстру громадських організацій є відкритою для ознайомлення і розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції.

Законопроектом суттєво змінено підхід до контрольних повноважень держави щодо діяльності громадських організацій, а саме, орган легалізації (Міністерство юстиції та його територіальні органи) матиме право перевіряти діяльність громадської організації на відповідність законодавству про громадські організації.

До того ж, прикінцевими та перехідними положеннями законопроекту пропонується передбачити безоплатну процедуру внесення змін до статутів громадських організацій протягом двох років від дати набрання чинності Законом, які пов'язані з набранням чинності цим Законом. З метою дотримання вимог § 53 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950, з «5» серпня 2010 року на сайті Міністерства юстиції розміщений проект Закону України "Про громадські організації" для забезпечення вивчення та врахування думки громадськості щодо зазначеного законопроекту.

Пропонуємо всім громадським організаціям долучитись до  обговорення  проекту Закону України "Про громадські організації".

Зауваження та пропозиції до законопроекту надсилаються за адресою: м. Київ, вул. Городецького, 13, Міністерство юстиції, Департамент конституційного та адміністративного права. Адреса електронної пошти: liashko@minjust.gov.ua

м.Київ, вул. Ярославська 5/2, Головне управління юстиції у Київській області. Адреса електронної пошти: kievobljust@ukr.net


Категорія: Управління юстиції | Додав: rda (18.08.2010)
Переглядів: 289 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
���� ��� windows 7, �����������, ������� ����������� ������������ 2013