Головна » Статті » Податкова служба » Податкова служба

Екологічний податок

З 01.01.2011 р. замість загальнодержавного збору за забруднення навколишнього природного середовища запроваджено справляння екологічного податку, що регулюється розділом VIII Податкового кодексу України (далі — Кодекс), статтями 240 — 250.

Платники податку

Відповідно до ст. 240 Кодексу платниками податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.

Об’єкт та база оподаткування

Згідно зі ст. 242 об’єктом та базою оподаткування є:

— обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;

— обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об’єкти;

— обсяги та види (класи) відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах протягом звітного кварталу, крім обсягів та видів (класів) окремих відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів;

— обсяги та види палива, реалізованого податковими агентами;

— обсяги та категорія радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб’єктів господарювання та/або тимчасово зберігаються їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк;

— обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).

Ставки податку

Розміри ставок визначено у ст. 243-248 Розділу VIII ПКУ.

Однак, відповідно до п.2 підрозділу 5 Розділу XX "Перехідні положення” ПК зазначені ставки вводитимуться поступово. А саме за податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли: 1) з 01.01.11р. до 31.12.12р. включно, ставки податку становлять 50% від ставок, передбачених ПК; 2) з 01.01.13р. до 31.12.13р. включно, - 75% від ставок, передбачених ПК; 3) з 01.01.14р. ставки податку становитимуть 100% розміру ставок, передбачених ПК.

Зверніть увагу, що ПКУ встановлено нові ставки на окремі види пального. Так, до переліку видів палива, яке використовується пересувними джерелами, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, включено авіаційний бензин, дизельне біопаливо та гас. Крім того, вводяться диференційовані ставки щодо дизельного пального, які залежать від вмісту в ньому сірки (п.244.1 ПК).

Також запроваджується окрема ставка за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення – для двоокису вуглецю. Вона становитиме 0.2 грн. за 1 т (п.243.4 ПК)

Новелою є те, що Кодексом вилучено коригуючи коефіцієнти, які встановлювались залежно від чисельності жителів населених пунктів, їх народногосподарського значення, та регіональні (басейнові) коефіцієнти.

Крім того, починаючи з 01.01.11р. у разі відсутності затверджених в установленому порядку лімітів скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти й розміщення відходів, а також за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів екологічний податок у 10- кратному розмірі не справлятиметься.

Подання звітності

Крім того, повідомляємо, що платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (п. 250.2 ст. 250).

Слід зауважити, що за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти, розміщення відходів податкова декларація подається до органу ДПС за місцем розміщення джерел забруднення (пп.250.2.1 ПК).

Податкові агенти звітують та сплачують податок за місцем знаходження пунктів продажу палива (пп.250.2.2 ПК).

Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування платника податку на податковому обліку, то такий платник подає до органу ДПС за місцем податкового обліку копії відповідних податкових декларацій (п.250.8 ПК).

            Шановні платники екологічного податку, 10 травня 2011 року закінчується строк подання податкової декларації з екологічного податку за I квартал 2011 року.

Категорія: Податкова служба | Додав: rda (05.05.2011)
Переглядів: 430 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
���� ��� windows 7, �����������, ������� ����������� ������������ 2013